Python ile Youtube Video İndirme Programı Yapımı

Bu yazımda Python ile Youtube video indirme programı yazacağız. Piyasadaki Youtube video indirme sitelerine göz attığımda bir çoğunun reklamlarla dolu, kendi filigranını videolara ekleyen siteler olduğunu gördüm. Bu işi nasıl daha basit hallederim diye düşündüğümde pythonda tam da bu iş için yazılmış güzel bir kütüphane keşfettim. Hem işimi halletmek hem de güzel bir proje ortaya çıkarabilmek için bu ufak ama kullanışlı programı geliştirdim.

Pytube

Aslında projemizin başrolünde bu arkadaş oynuyor. Youtube video indirme işlerini tamamen gerçekleştiren sistem halihazırda yazılmış durumda. Bize ise güzel bir arayüz yazarak bu kütüphaneyi bir programa dönüştürmek kalıyor. Dilerseniz kütüphanemizi kurarak başlayalım.

pip install pytube

Bu yazmış olduğumuz komut sayesinde kütüphane kurulumumuzu tamamlamış olduk. Şimdi ise sırada programımızı oluşturmak var.

Programın Yazılması

from pytube import YouTube

print("-----------------------------------------")
print("| Youtube Video İndirici - Deniz BEKTAŞ |")
print("|      denizbektas.com.tr     |")
print("-----------------------------------------")

print("")

url = input("İndirilecek Video Linkini Yazınız: ")
yt = YouTube(url)

print("-----------------------------------------") 
print(f"Video Başlığı: {yt.title}")
print("-----------------------------------------")
islem = input("Videoyu İndirmek İstiyor Musunuz? (E/h): ")
print("-----------------------------------------")
if islem == "E" or islem == "e":
  print("Video İndiriliyor...")
  stream = yt.streams.filter(progressive=True).first()
  stream.download()
  print("-----------------------------------------")
  print("Video İndirildi")
else:
  print("İndirme İşlemi İptal Edildi")

İlk satırda kullanmış olduğumuz kütüphaneyi projemize dahil ediyoruz. Sürekli kütüphane adı kullanarak erişmemek içinse YouTube değişkenine atıyoruz kütüphanemizi. 3, 4, 5, 6 ve 7. satırlar ise tamamen programın ne hakkında olduğu ile ilgili kullanıcıları bilgilendirmek ile ilgili. Yani olmasa da olur. Ama olursa güzel olur 🙂

9 numaralı satırda ise kullanıcıdan indirmek istediği videonun bağlantısını girmesini istiyoruz. Sonrasında gelen 10 numaralı satırda ise kullanıcıdan almış olduğumuz video bağlantısını gizli kahramanımız pytube kütüphanesine tanıtıyoruz.

Yanlış videoların indirilmesinin önüne geçmek için Video başlığını görüntüleyip sonrasında kullanıcıya gerçekten indirmek isteyip istemediğini soruyoruz. Eğer kullanıcı “e” veya “E” karakterini girdiyse 19 ve 20. satırlarda videoyu indirme işlemini tamamlıyoruz.

Gördüğünüz gibi oldukça basit ancak işlevsel bir proje çıkıyor ortaya… İlerleyen günlerde blogumda bunun gibi bir çok irili ufaklı proje gerçekleştireceğim. Eğer Python ile ilgileniyorsanız blogumu RSS Feedleriniz arasına eklemeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir