Yazılıma Giriş Rehberi

yazılıma giriş rehberi

Yazılıma Başlangıç Rehberi

Bu yazıyı bana oldukça sorulan bir soru olan “yazılıma nereden başlamalıyım” sorusuna detaylıca cevap vermek amacıyla hazırlıyorum. Yazı biraz uzun olabilir ancak bu yazıyı okuduğunuzda yazılıma nasıl başlamanız gerektiği ile ilgili aklınızda neredeyse hiçbir soru işareti kalmayacak.

Yazılıma Başlayabilmem İçin Neler Gerekli

Her şeyden önce bu işe parası iyi veya iş imkânları güzel diye girmeyin. Bu meslek öyle bir meslek ki eğer sevmiyorsan senin için işkence, seviyorsan tutku olur. Yani ilk tavsiyem bu işi gerçekten isteyip istemediğinize önce karar vermelisiniz. Bunun için de kendinize 1-2 hafta süre tanıyın. Sıkılsanız da yazılım öğrenme serüveninizi bu süre boyunca devam ettirin. Sürenin sonunda ilginiz olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz.

İkinci en önemli husus ise istikrardır. Eğer 3 gün çalışıp 5 gün çalışmazsanız her işte olduğu gibi bu işte de başarısız olursunuz. 1 günden bir şey olmaz asla demeyin. O bir gün zamanla 2 günden bir şey olmaza o da bir haftadan bir şey olmaza dönüyor. Her gün istikrarlı bir şekilde çalışın.

Üçüncü gerekli olan şey ise bol bol pratik yapmaktır. Diyelim ki Python programlama dilinde döngüleri öğrendiniz. Hemen o gün öğrendikleriniz taze iken öğrendiklerinizi pratiğe dökmelisiniz. Sadece internetten makale okuyarak, video izleyerek yazılımcı olunmaz. Kod yazmayı öğrenebilmek için kod yazmak gerekir.

Diğer bir konu ise projeler geliştirmek. Bilgi birikiminiz arttıkça ufak veya büyük belli projelerin altından kalkabilecek seviyeye geleceksiniz. Gerek kendinizi geliştirmeniz açısından, gerekse ileride başvuracağınız iş görüşmelerinde referans olması açısından çeşitli projeler geliştirin ve bunları herkese açık bir şekilde github hesabınızdan yayınlayın.

X yaşındayım, sence geç kalmış olabilir miyim?

Teknoloji dünyasın da kaç yaşında olursan ol asla geç kalmış sayılmazsın. Önemli olan bugünden itibaren çalışmaya başlayıp bu çalışmanı azimle sürdürebilmen.

Günde Kaç Saat Çalışmalıyım?

Bir insanın bir konuda uzman olabilmesi için o konuyla ilgili en az 10.000 saat çalışma yapmış olması gerekir. Bir yıl 365 gün. Oradan ufak bir hesap yapabilirsin. Günde 3-4 saat çalışma genellikle mükemmel değerler. Bu tempoda istikrarlı bir şekilde çalışmak 1 yılın sonunda sana herhangi bir yerde junior developer, stajyer gibi pozisyonlarda iş dünyasının kapılarını aralayabilir.

Hangi Bilgisayarı Almalıyım / Kullanmalıyım?

Şimdi eğer ben yazılımla uğraşacağım diyorsan iyi kötü bir bilgisayara sahip olmalısın. Yazılım ile uğraşmak bol bol makale okumanı, video izlemeni, geliştirme ortamlarını çalıştırmanı ve yeri geldiğinde emülatör çalıştırmanı gerektirecek. Dolayısıyla sahip olman gereken bilgisayarın özelliği ortalama veya üst seviye olmalı.

Laptopların güçlenmesi, pil sürelerinin uzaması ile birlikte bu işler için daha uygun cihazlar haline geldiler. Eğer halihazırda bir bilgisayarın varsa ille laptop olsun demiyorum ama yeni bir bilgisayar alacaksan kesinlikle laptop olmalı.

  1. Alacağın laptopun hafif olması ve şarjının uzun süreler dayanması konum bağımsız çalışabilmeni sağlayacak dolayısıyla ne kadar hafif, ne kadar batarya süresi uzun o kadar iyi.
  2. İşlemcinin en az i5 seviyesinde ve güncel jenerasyonun en fazla 2 jenerasyon eskisi olmalı. Şu an için konuşacak olursak i5 8. Jenerasyon.
  3. RAM en önemli bileşenlerden birisi. En az 8GB Ram’e sahip olmalısın. Eğer RAM miktarın 16 olursa daha rahat olur.
  4. Disk olarak kesinlikle SSD olmalı. SSD’li bilgisayar ile HDD’li bilgisayar arasında bilgisayar ve geliştirme ortamlarının açılış kapanışı gibi durumlarda inanılmaz hız farkı oluşuyor.

Tüm bunların dışında eğer arada sırada oyun oynamak istiyorum derseniz ekran kartı olan modellere bakmalısınız. Yazılım için ekran kartı çok da gerekli değil. O yüzden o konuyu tamamen size bırakıyorum.

Bu özelliklerde bir bilgisayar günümüz şartlarında 5000 TL ile başlıyor ve almak istediğiniz performans ile doğru orantılı bir biçimde artış gösteriyor. Tabi bu rakamlar döviz kuru ile ilişkili olduğundan kesin bir rakam söylemek çok zor.

Benim kullandığım bilgisayara gelirsek Huawei Matebook D14 AMD kullanıyorum. Ryzen5 3600U işlemci, 8GB Ram, 512 GB SSD’ye sahibim. Oldukça memnun olsam da 16 GB Ram olsaydı daha bir iyi olabilirdi.

Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim?

İnanın hiç önemli değil. İstediğiniz programlama dili ile yazılım dünyasına adım atabilirsiniz. Ancak ben daha anlaşılır ve kolay bir söz dizimi olduğundan yeni başlayacaklara Python öğrenmelerini tavsiye ediyorum.

Matematik Gerekli Mi?

Yazılım ile yapacağın şeyler dört işlem ve analitik düşünme dışında matematik ile uyuşmuyor. Matematiksel düşünmeyi bilmek gerek. Ancak matematiği kötü olup da yazılımda çok iyi olan kişiler var. Matematiksel düşünme ile matematik bambaşka şeyler.

Eğer işin mühendislik eğitimini almayı düşünüyorsan o zaman iş değişir. İyi bir Bilgisayar/Yazılım mühendisi olmanın yolu iyi düzeyde matematik bilgisinden geçer.

Peki ya İngilizce gerekli mi?

21. yüzyılda değil yazılımcı, esnaf bile olsanız İngilizce öğrenmek zorundasınız. Artık dünya hiç olmadığı kadar hızlı globalleşiyor. Hele ki yazılım gibi bir alanda ilerledikçe Türkçe kaynak bulma noktasında oldukça zorluk çekeceksiniz. Ben burada hepiniz C2 seviye İngilizce’ye sahip olun demiyorum. Ancak okuduğunuzu anlamanız, derdinizi anlatabilmeniz açısından B1-B2 seviyeleri gerekli. Eğer kendinizi İngilizce konusunda yetersiz hissediyorsanız, yazılım öğrenmekten daha önemli bir işiniz var demektir. Önce İngilizce’yi halledin sonra yazılıma başlayın.

Udemy’de Şu Kursu Buldum İyi Midir?

Tahmin edebilirsiniz ki benim Udemy’deki tüm kursların içeriğinden ve anlatım tarzından haberim olamaz. Dolayısıyla oradaki kurslar ile ilgili bilgi sahibi değilim. Bildiğim kadarıyla herkes istediği kursu açıp istediğini anlatabiliyor. Yetkinlik veya bilgi doğruluğu kontrolleri yapılmıyor. Dolayısıyla yüksek puanlı bir kurs başınızı ağrıtmayacak bir kurstur.

Her eğitimin, anlatımın kusurları vardır. Tek bir kaynağa sınırlı kalmayıp çapraz okuma yapmak bu sorunu gidermenize yardımcı olabilir.

Üniversite Okumalı Mıyım?

Eğer 21. Yüzyılda yaşıyor ve belirli ideallere sahipsen üniversite okuman zorunlu. Üniversite mezunları bile iş bulamıyorken lise terk veya lise mezunlarının halini sen düşün…

Eğer bu alanla ilgili kariyer yapmayı planlıyorsan bu alanla ilgili bölümleri okuman senin yararına olacaktır.

Hangi Bölümü Okumalıyım?

Bir sürü üniversite bölümü açılmış bilişim ile ilgili. Ben bile arada sırada takip etmekte zorlanıyorum. Ancak ben bu işi tamamen en ince ayrıntısına kadar öğreneceğim yazılım – donanım – network – güvenlik hepsinden bilgi sahibi olayım diyorsan okuman gerekecek bölüm Bilgisayar Mühendisliği olacaktır. Eğer bana sadece yazılım yeter diyorsan Yazılım Mühendisliği de tercihlerin arasında yer alabilir.

Tabi ki bilişim dünyası sadece bu iki üniversite bölümü ile sınırlı değil. Pek çok geçiş bölümü bulunmakta. Örneğin Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliğinin kesişim noktasında bulunan gömülü sistemlerde çalışacak arkadaşlar Elektrik-Elektronik mezunu da olabiliyorlar.

Yararlı Bağlantılar:

https://roadmap.sh

https://denizbektas.com.tr/category/yazilim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir