Bilgisayar Mühendisliği – Ne Umdum, Ne Buldum?

Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. 1. sınıfı bitirdim sayılır. Bu yazımda bilgisayar mühendisliği bölümünü neden seçtiğimi, bölümden beklentilerimi ve benim beklentilerimin ne kadarını karşılayabildiğinden bahsedeceğim.

Neden Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü Seçtim?

Öncelikle bilgisayar mühendisliğini seçmemin sebepleri ile başlayayım. İlkokul yıllarımdan bu yana bilişim ile ilgileniyorum. Ortaokul yıllarımda Türkiye’de internet ve bilgisayarlar yeni yeni gelişiyordu. Bizim evimize bilgisayar 2010 yılında girdi. Windows XP yüklü 512 mb ramli bir bilgisayar ve 5 mbit komşuyla paylaşımlı bir internet ile başladı bilişim serüvenim.

Evimize bilgisayarın girdiği günden itibaren nasıl oluyor da bu gizemli kutu bizim ona sorduğumuz her sorunun cevabını bilebiliyor diye düşünmekten kendimi alıkoyamıyordum. Günden güne kendimi bilişim alanında geliştirdim. Her öğrendiğim bilgi ile birlikte bu alana olan ilgim daha da arttı.

Özellikle lise döneminde linux sistem yönetimiyle, php python gibi programlama dilleriyle ve siber güvenlik dünyasıyla haşır neşir oldum. Tercih döneminde zaten yıllardır hayalim olan bölümü tüm tercihlere yazdım ve sonuç olarak Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazandım.

Bölümü Tavsiye Eder Miyim?

Bölümü kesinlikle tavsiye ederim ama ilgisi olana. Baştan söylemeliyim ki bölümümüz gerek en seçkin mühendislik dallarından biri olması gerekse Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin Türkiye’nin sayılı mühendislik fakülteleri arasında olması sebebiyle oldukça zor. Ancak bu alana ilgisi olan, proje geliştirmekten keyif alan, sayısal ve mantıksal zekası kuvvetli olan insanlar bölümden oldukça keyif alacaklardır.

Bilgisayar Mühendisliği Mi, Yazılım Mühendisliği Mi?

Bu konuda benim cevabım bilgisayar mühendisliği olacaktır. Bilgisayar Mühendisliği bölümünün kapsama alanı yazılım mühendisliğinden daha gelişmiştir. Bu sebepten dolayı gerek iş imkanı bakımından gerekse maaş bakımından bir tık daha üsttedir bilgisayar mühendisliği.

Bu konuyu başka bir yazımda ekstra olarak inceleyeceğim. Sorunun cevabı sizin ne istediğiniz ile ilgili.

Bölümü Okumadan Mesleği Yapabilir Miyim?

Bilgisayar Mühendisliği mesleği profesyonel bir meslektir. Yazılım projesi geliştirmek, siber güvenlik ile ilgilenmek sizi bilgisayar mühendisi yapmaz. Nasıl ki grip olduğunuzu bilmek sizi tıp doktoru yapmıyorsa, kod yazmakta sizi bilgisayar mühendisi yapmaz.

Bilgisayar Bilimlerinin oldukça geniş bir teorisi vardır. Bilgisayar Mühendisi bu teoriye hakim olan kişilere denir. Bölümü bitirmeden kod yazarak alabileceğiniz en büyük ünvan bilgisayar programcılığıdır.

Bölüme Başlayanlara Tavsiyelerim

Öncelikle eskiden benim de içerisinde bulunduğum kendini alaylı diye nitelendirenlere sesleniyorum 🙂 . Ben işte bu alanı zaten biliyorum, ilk üç yıl hiçbir şey öğrenmem bile, sadece diploma için giderim gibi havalara girmeyin. Sizin bildiğiniz maximum bilgi sadece 1. sınıfı bitirmenize kolaylık sağlar. Bilgisayarı açıp kapatmayı bilmeyen insanlar dahi sizi geçer 2. sınıfta umursamazlığa verirseniz.

Şimdi gelelim genele hitap eden tavsiyelere. Öncelikle eğer ilginiz yoksa bölümü asla seçmeyin. Çoğu gün 12-14 saat ders çalışıyorum. Sevdiğim alan olmasa cidden çok yorulur yapamazdım. İkinci tavsiyem not ortalamanızı olabildiğince yüksek tutmaya çalışın. Son tavsiyem ise not ortalamamı yüksek tutayım diye her şeyi not ortalaması olarak algılamayın. Üniversitenizin öğrenci kulüplerine katılın, bölümünüz ile ilgili konferanslara, yarışmalara katılmaya çalışın. Networkünüzü geniş tutmaya çalışın. En önemlisi her gün bir önceki günden daha fazla bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun.

Hepinize başarılar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir